Typy licencií
Študentská/ školská licencia – je lacnejšia, výhodnejšia pre školské inštitúcie. Je zakázané používať na komerčné účely.
Krabicová licencia – veľká škatuľa obsahuje CD/DVD, licenčnú zmluvu, licenčné číslo, manuál k používaniu a registračná karta. Po zaregistrovaní sú k dispozícií používateľovi nové verzie programu, doplnky, upgrade (aktualizácia) programu.
OEM licencia – licencia patrí medzi tie lacnejšie a napríklad operačné systémy (ako Windows XP, Vista) sa predávajú spolu s novým PC. Daný operačný systém/ program nemožno inštalovať na iný PC aj po ukončení životnosti daného PC. 

Shareware – program môžeme nainštalovať, pracovať s ním a po určitom čase sme povinní zaplatiť registračný poplatok. Potom môžeme legálne používať program.
Freeware – program môžeme používať a rozširovať zadarmo. Treba dodržiavať autorské práva, t.j. neupravovať program
Demoverzie – sú to programy, ktoré majú zablokované niektoré funkcie (napr. tlač). Slúžia pre tých, ktorí potrebujú zistiť, či daný program spĺňa ich požiadavky. Ak áno, zakúpia si ho.
Trial – umožňuje plnohodnotnú prácu s programom ale len na určité časové obdobie. Po uplynutí času sa program nedá znovu spustiť ani nainštalovať.
Public domain – program určený k voľnému používaniu. Je možné ho šíriť i upravovať (myslí sa programátorsky upravovať). Autori sa vzdávajú niektorých svojich práv na program. Napr. operačný systém typu Unix (napr. Linux).
Viac informácií nájdete na stránke: gallova.wordpress.com/2011/04/05/autorske-prava-a-licencie/